A nedves házfalak megdöbbentő veszélyei

2013.01. 18

Jb. étterem 2008 007A nedves házfalak nem csupán esztétikai szempontból okozhatnak kellemetlenségeket, hanem komoly veszélyeket is rejthetnek magukban, amelyekkel sokszor csak akkor szembesülünk, amikor már nagy a baj.

A falakban megbúvó nedvesség veszélyei

Nyáron szenved az otthonában kialakuló melegtől? Télen állandóan teljes fokozaton megy a fűtés, hogy egyáltalán elviselhető legyen a hőmérséklet? Vagy csak egyszerűen szeretné az energiaköltségeit csökkenteni?


A nedves falak többféle betegség kiváltó okai is lehetnek. Pl. reumát, ízületi bántalmakat, asztmát, allergiát okozhatnak. A lakásunk falai porózus szerkezetűek, a belül keletkező párát felveszik. A külső nedvesség is beszivároghat, ezáltal lesz párás a fal.

A falakban levő nedvesség 25%-kal jobban vezeti a hőt, mint a száraz, vagyis a bezárt pára hatására a falazat hővezetési tényezője jelentősen megemelkedik.

Vagyis  a belső meleget a nedvesség a falon keresztül kivezeti a szabadba, és ezért a lakás tulajdonosoknak számolniuk kell a megnövekedett fűtési költséggel is. A külső hőszigetelés – a számolthoz képest – csak részleges eredménnyel működik, a falak lehűlnek, és fűtéssel kell az elvesztett hőenergiát újratermelni.

Mérésekkel bizonyított, hogy a falak 5-7%-os nedvességtartalma akár 50%-os energiaveszteséghez is vezethet.

 

 


Jb. étterem 2008 011Ha nedvesek az épülete falai, akkor már most számolhat azzal, hogy elkezd mállani a vakolat, és minden javítás, újravakolás ellenére rendszeresen le fog potyogni. De miért is hullik a vakolat? A nedves falakban levő víz oldott ásványi sókat tartalmaz, amik idővel kikristályosodnak.

A kikristályosodással járó térfogat növekedés miatt egyszerűen csak leválik a falról.

Az egyik legbosszantóbb ebben a jelenségben, hogy akárhányszor újravakolja a falat, az mindaddig mállani fog, amíg nedvesedésnek van kitéve

A falazatba a felszívódó talajnedvesség és a réseken átjutó külső csapadék formájában is kerülhet víz.

Nyáron ez a nedvesség a falból a meleg hatására szeretne párologni, de a külső – sokszor kiszellőzés nélkül épített – hőszigetelés hermetikusan lezárhatja a felületet, nyáron sem engedi kiszáradni a falakat. A belülre száradó falak megemelik a belső párát, ezzel is rontva nyári hőérzetünket.

A klímaberendezések ugyan szárítják a levegőt, azonban az sem mindegy, hogy mennyi energiát használnak el „munkájuk” során.

Az eredmény télen és nyáron is ugyanaz. Rossz belső klíma és jelentősen megemelkedett energiaköltségek.

Könnyedén csökkentheti fűtésszámláját, és a nyári klímaberendezést is takarékra teheti.

Kíváncsi arra, hogyan?

Ismerje meg Thermoshield Exterieur kültéri falbevonatot, mellyel elképesztő eredményeket érhet el!

Eddig 6 hozzászólás érkezett
01
Galiotti Ödön   |   2013-01-18 15:35

A hőszigetelés (netán Dryvit rendszerű) nem helyettesítheti a falak vízszigetelését. Különösen nem a régi épületek földszintje vonatkozásában. Ezt a gondot a hőszig. nélkül szükséges megoldani. Persze hogyan? Sokszor sehogyan, csak a téma elhallgatása vagy az ok félremagyarázása működik. Ezért kíváncsi vagyok az Önök megoldására. Tisztelettel: Galiotti

Válasz
02
Tömösközi Ferenc   |   2013-01-21 10:06

Tisztelt Cím!
Elolvasva hírlevelüket az alábbi kérdéseim vetődtek fel.
Van-e tapasztalat arra, hogy lábazati szigetelés nélkül épült 100 éves tégla falszerkezetnél miként működik a Thermoshield Exterieur kültéri falbevonat?
Az épületen jelenleg párkány magasságig kívül-belül viprex vakolat van. A vakolatban kialakuló kapillárisok működését befolyásolja-e az önök bevonatrendszere?
Kérdésem továbbá, az, hogy milyen színekben kapható, a színes bevonatra van-e felár.
Válaszuk megköszönöm
Üdvözlettel: Tömösközi Ferenc

Válasz
03
Bozsik Tibor   |   2013-01-21 17:00

Tisztelt Czinege Úr!
Arra lennék kíváncsi, hogy az Önök által javasolt festék rendszer alkalmazható-e vályog épületnél?
A régi vályogházaknak általában nincs alapja csak kőből rakták ki az alaptestet szigetelés nélkül. Kíváncsi lennék arra, hogy egy ilyen épület felületén alkalmazva az Önök által forgalmazott technológiát, milyen eredményt érnénk el.
Tisztelettel:
Bozsik Tibor

Válasz
04
Pető Béla   |   2013-02-27 14:35

Tisztelt Galiotti Úr!

Természetesen egy homlokzati hőszigetelés, vagy akár a homlokzatra felhordott ThermoShield bevonat nem fogja útját állni a talajból felszivárgó nedvességnek. Erre a célra csak a vízszintes vízszigetelések alkalmasak.
Esetünkben a ThermoShield bevonat arra alkalmas, hogy a talaj felől a falszerkezetbe felszivárgó nedvességet engedi kilépni a falból, sőt a festékrétegben lévő mikropórusos (mikrokapilláris) rendszer még meg is gyorsítja ezt a folyamatot. Ha belegondol: Ezen az elven működnek a szárító vakolat néven forgalmazott vakolatok is. Ez persze csak akkor tud működni, ha nincs a falon semmi olyan réteg, ami párazáró, mint pl. egy régi diszperziós festékréteg.
A vízszigetelés tehát egy külön probléma, melynek megoldására megvannak a megfelelő építészeti megoldások. A ThermoShield bevonat annyiban javítja a vizes falak állapotát, hogy a már bejutott nedvesség kiszáradását meggyorsítja, így a nedvesség nem jut fel magasan a falba.

Üdvözlettel:
Pető Béla

Válasz erre: "A hőszigetelés (netán Dryvit rendszerű) nem helyettesítheti a falak vízszigetelését. Különösen nem a régi épületek földszintje vonatkozásában. Ezt a gondot a hőszig. nélkül szükséges megoldani. Persze hogyan? Sokszor sehogyan, csak a téma elhallgatása vagy az ok félremagyarázása működik. Ezért kíváncsi vagyok az Önök megoldására. Tisztelettel: Galiotti"

Válasz
05
Pető Béla   |   2013-02-27 15:49

Tisztelt Tömösközi Úr!

Régi építésű, tégla falszerkezetek festésére természetesen már van tapasztalat, és nagyon jól működik a bevonat. A fenti blogbejegyzésben látható fénykép is egy ilyen épületről készült. A homlokzat lefestése óta sokkal szárazabb a falszerkezet.
Átolvasva a Viprex adalékanyag honlapját úgy ítélem meg, hogy a két rendszer tökéletesen kiegészíti egymást, hiszen a leírás alapján ez az adalékanyag is egy olyan pórusszerkezetet hoz létre a vakolatban, ami lehetővé teszi, hogy a nedvesség mielőbb távozzon a falból. A ThermoShield bevonat is pontosan ezt a hatást erősíti. Sőt, az ilyen alapfelületekre kimondottan javasolt a ThermoShield bevonat alkalmazása! Hiszen ha ebben az esetben valamilyen "műanyag" festéket kennének a szárító vakolatra, azzal lezárnák a felületet, és a falszerkezet nem tudná kiengedni a nedvességet.
A ThermoShield bevonat fehér színű, és vízbázisú színpasztákkal színezhető. A színezés felár ellenében történik, melynek mértéke a kiválasztott színárnyalat függvénye.

Üdvözlettel:
Pető Béla
Válasz erre: "Tisztelt Cím! Elolvasva hírlevelüket az alábbi kérdéseim vetődtek fel. Van-e tapasztalat arra, hogy lábazati szigetelés nélkül épült 100 éves tégla falszerkezetnél miként működik a Thermoshield Exterieur kültéri falbevonat? Az épületen jelenleg párkány magasságig kívül-belül viprex vakolat van. A vakolatban kialakuló kapillárisok működését befolyásolja-e az önök bevonatrendszere? Kérdésem továbbá, az, hogy milyen színekben kapható, a színes bevonatra van-e felár. Válaszuk megköszönöm Üdvözlettel: Tömösközi Ferenc"

Válasz
06
Papp János   |   2014-04-09 11:10

Válasz erre: "Tisztelt Cím!
Elolvasva hírlevelüket az alábbi kérdéseim vetődtek fel.
Van-e tapasztalat arra, hogy lábazati szigetelés nélkül épült 100 éves tégla falszerkezetnél miként működik a Thermoshield Exterieur kültéri falbevonat?
Az épületen jelenleg párkány magasságig kívül-belül viprex vakolat van. A vakolatban kialakuló kapillárisok működését befolyásolja-e az önök bevonatrendszere?
Kérdésem továbbá, az, hogy milyen színekben kapható, a színes bevonatra van-e felár.
Válaszuk megköszönöm
Üdvözlettel: Tömösközi Ferenc"

Válasz

Szóljon hozzá Ön is cikkünkhöz, vagy hivatkozzon erre a bejegyzésre saját weboldaláról. Kérjük, írjon higgadtan, legyen kedves, segítőkész és maradjon a cikk által megjelölt témánál.