Mennyibe is kerül a szellőztetés hiánya?

Ön a vizet, vagy a száraz levegőt fűti a lakásában?
 
Pár nappal ezelőtt egy érdekes építészeti tanulmány akadt a kezembe. A tanulmány az épületenergetikával foglalkozott, pontosabban a fűtési költségek és a levegő páratartalmának összefüggésével. Hogyan függ össze a kettő? …

Amikor a lakást fűtjük, melegítjük a tárgyakat, a levegőt, és a levegőben található vizet is. És ez utóbbi a legfontosabb és a legtöbb energiánk is erre megy el. Aki még emlékszik a fizikaórákra a víz fajhője az egyik legnagyobb.

Normál körülmények között az egészséges páratartalom 50-55% a lakásokban. Sokan azonban ennél jóval magasabb páratartalom mellett élnek, nem is gondolva arra, mennyivel nő emiatt a fűtési költségük.

Az alábbi táblázatban jól látható, minél magasabb a hőmérséklet és a páratartalom, annál több fűtési energiára van szükség.


Ez a többletigény sokkal többe kerül, mint rendszeresen szellőztetni, és a száraz levegőt felfűteni.





A magas páratartalomból következő többletfűtési igény
Hőmérséklet
Relatív páratartalom
45%
60%
70%
80%
20 C
Alap = 0
15,0%
26,0%
36,0%
21 C
6,0%
22,0%
33,0%
44,0%
22 C
11,0%
29,0%
41,0%
52,0%

Sokat beszélünk a lakások szellőztetési igényéről, és szinte hallom amint rászólunk a másikra: ne engedd ki a meleget az ablakon!!

Tényleg sok meleget engedünk ki a szellőztetés során? NEM!!

A szellőztetés hatására a belső meleg és páradús levegő kimegy, és bejön a hideg, száraz levegő. Mindenki megtapasztalta, hogy ha télen kiszellőztetünk, a bejövő hideg, de száraz levegő gyorsan felmelegszik. Ennek legfőbb oka, hogy csak a levegőt melegítjük és nem a benne levő párát is.

Szellőztetni tehát kell, mert a magas páratartalom egyenes utat biztosít a penészedésnek, amit mindenki el kíván kerülni.
 

De ez még nem minden!!

A szellőztetés hiányában felszaporodó pára, ami nem tud kimenni az ablakon, a falon keresztül próbál, emiatt a fal nem lesz teljesen száraz.

A víz 25-ször jobban vezeti a hőt, mint a száraz fal.

Összegezve, ha nem szellőztetünk eleget a levegőben levő párát is melegítenünk kell, valamint lényegesen megnő a falon keresztüli hőveszteség, ami sok pénzbe kerül.

Önnek mi a tapasztalata?  Írja le!

 

Megtisztelő látogatását köszönve honlapunkon:


alairas Czinege
Czinege Károly
A komfortos otthon kialakításának szakértője!
www.thermoshield.hu
Telefonszámunk: 06 (57) 500 190
Keressen bennünket Ön is!




Eddig 2 hozzászólás érkezett
01
Jánosi Péter   |   2010-03-10 12:44

Mi a Mátra közepén élünk, körülöttünk csak erdő, patak, tó található ami bizony eleve nagy páratartalmat biztosít. Teljesen egyértelmű, hogy a lakásban, a sok pára (víz) "felfűtése" nem csak a többlet fűtési költségünket emeli, de tapasztaltam, hogy ha nem szellőztetek, még a hátamról is folyik a víz, én is elkezdek aktívan párologtatni, és ez nagyon kellemetlen azon felül, hogy zsebbe nyúlós is.
Azonban a mi esetünkben még a szellőztetés is időjáráshoz köthető, ha száraz hideg idő van, nincs gond, de a melegedéssel kint is megnő a páratartalom, és szellőztetéskor a két pára keveredik, és az az érzésünk, hogy "nesze semmi fogd meg jól" alakulhat ki.
Üdvözlettel: Jánosi Péter

Válasz
02
Czinege   |   2010-03-11 08:26

Tisztelt Jánosi Úr!

Az Ön lakóhelye nem átlagos, és megértem, hogy a környezet miatt tényleg több a pára, mint egy városban.

Azonban még egy fontos dolgot figyelembe kell venni, a levegő párával való telítettsége hőmérsékletfüggő. Pl. amikor télen köd van, vagyis igencsak párásnak, vízzel telítettnek mondható a levegő, de a telítettség +2-3 fokon jelentkezik, ha ezt a levegőt beengedem a 22 fokos szobába, ott nem lesz köd, a telítettség azonnal megszűnik.

A kintről bejövő levegő felmelegedve kevesebb párát fog tartalmazni, mint a korábban bennt volt 22 fokon párásnak érzett levegő.

Azt gondolom tehát Önnek sem árt szellőztetni.

Köszönöm bejegyzését.

Üdvözlettel Czinege

Válasz

Szóljon hozzá Ön is cikkünkhöz, vagy hivatkozzon erre a bejegyzésre saját weboldaláról. Kérjük, írjon higgadtan, legyen kedves, segítőkész és maradjon a cikk által megjelölt témánál.